Przeskocz do treści

Blansko – urokliwe miasteczko w samym sercu Morawskiego Krasu

W miejscowości Blansko mieliśmy nocleg. Przed wyjazdem na jakimś blogu przeczytałam, że w tym miasteczku w zasadzie nie ma wiele do zobaczenia. Mimo wszystko zdecydowaliśmy się zakwaterować własnie tutaj, bo Blansko stanowi doskonały punkt wypadowy  w wiele innych miejsc (jaskinie Morawskiego Krasu, Brno, Boskovice itd.). Kiedy pojechaliśmy pierwszego dnia po przyjeździe na Morawy zobaczyć to miasteczko, okazało się, że nie warto czasem sugerować się opiniami innych. Miejscowość okazała się bardzo ładna. A co więcej, warto poświęcić jeden dzień na jej zwiedzenie, bo jest kilka punktów wartych zobaczenia.

Renesansowy zamek

Zamek powstał na miejscu pierwotnego gotyckiego dworu, o którym wspominają źródła z XIV wieku. Budynek ma czteroskrzydłowy układ z wewnętrznym prostokątnym dziedzińcem. Obiekt renesansowy charakter zyskał na początku XVII wieku.

W zamku znajduje się muzeum, które jako jedyne w Czechach specjalizuje się w historii hutnictwa od czasów prehistorycznych do współczesności. Chcieliśmy je zwiedzić, aczkolwiek w dniu, w którym zwiedzaliśmy miasteczko muzeum było zamknięte.

Zamek jest otwarty:

  • styczeń - marzec – od wtorku do piątku od 9.00 do 17.00
  • kwiecień - październik - codziennie oprócz poniedziałku od 9.00 do 17.00
  • listopad - grudzień od wtorek do piątku od 9.00 do 17.00

Wstęp jest płatny:  20 CZK (bilet ulgowy: 10 CZK, rodzinny: 40 CZK)

Zamek znajduje się w samym centrum miasteczka. Obiekt otoczony jest pięknym parkiem, w którym znajduje się mały plac zabaw oraz restauracja: http://www.sypkablansko.cz/en/restaurant/.

Drewniany kościółek

Obiekt zbudowany został w VII wieku na Rusi Karpackiej. W 1928 roku przeznaczono go jako eksponat na Wystawę Kultury Współczesnej w Brnie, a następnie został on przeniesiono do Blanska. Obecnie kościół należy do czeskich husytów i ewangelików.

Kościół św. Marcina

Jest to barokowy budynek z lat 1672-1691. Obiekt pierwotnie miał charakter romański, a dopiero później gotycki. W latach 1707-1708 kościół został odnowiony oraz zakupiono wówczas nową wieżę, oratorium i chór.

W kościele znajduje się dzwon, który nie wiadomo z którego pochodzi roku, ale datuje się jego powstanie na XIII wiek. Jest prawdopodobnie jednym z najstarszych na Morawach. W pobliżu kościoła stoi pomnik Karoliny Meineke, pierwszej żony króla Anglii, Wilhelma IV. W kościele św. Marcina dostępna jest wieża widokowa, z której można podziwiać całe miasto.

Centrum miasta

Warto zwiedzić plac Republiki, na którym znajduje się bank, budynek Urzędu Miasta, plac zabaw oraz fontanna.

Na placu Svobody znajduje się ratusz, park, fontanna i posągi źrebiąt (na pamiątkę budynków rolniczych, które kiedyś stały w tym miejscu) oraz pomnik poległych w I wojnie światowej.

Na placu Wankla znajdują się żeliwne posągi.

Ulica Rožmitálova została niedawno wyremontowana. Można podziwiać na niej piękne kamienice. Przy deptaku wyłączonym z ruchu znajdują się kawiarenki, w których można napić się dobrej kawy i zjeść przepyszne lody.

Niedaleko centrum znajduje się park u Zborováka, w którym znajduje się pomnik bitwy o Zborov.

W Blansko spędziliśmy bardzo fajny dzień. Hubercik kąpał się w fontannie, bawił się na placu zabaw, biegał po parku. Kajcia podziwiała miasteczko ze swojego pojazdu. Tak jej się spodobało, że z radości wyrzuciła swoją ulubioną przytulankę w bliżej nie określonym miejscu. Jej poszukiwania trwały do późnych godzin wieczornych, ale zakończyły się sukcesem. Będąc na Morawach warto wybrać się do Blansko. Mało znane...urokliwe…spokojne miasteczko…

Dodaj komentarz