Przeskocz do treści

Brno- jednodniowa wycieczka z dziećmi

Do Brna jechałam z dużą ciekawością. Czytałam o tym mieście, że ma ono charakter przemysłowy i, że nie dorównuje Pradze. Chciałam więc sama się przekonać jak wygląda Brno i wyrobić sobie zdanie na temat tego miasta.

Gdzie zaparkować w Brnie?

Do Brna pojechaliśmy samochodem. Trudno jest zaparkować w centrum Brna, dlatego skorzystaliśmy z jednego z podziemnych parkingów. Na uwagę zasługuje fakt, że miejsca parkingowe w stolicy Moraw oznaczone są kolorami: niebieskim, zielonym i pomarańczowym. Miejsca oznaczone na niebiesko przeznaczone są dla właściciela/mieszkańca nieruchomości, miejsca oznaczone kolorem zielonym dedykowane są dla przedsiębiorstw działających w danej strefie, a miejsca oznaczone na pomarańczowo przeznaczone są dla gości. W tych miejscach do 30 min można zaparkować bezpłatnie. Parkowanie powyżej 30 min jest już płatne.

My zaparkowaliśmy samochód w centrum Brna w Domini Park, przy ul. Panenská. Cennik dostępny jest na stronie: https://www.brno-autem.cz/domini-park-recenze/. W parkomacie można płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Na parkingu dostępne są również miejsca dla samochodów wyposażonych w gaz (na dachu).

Co warto zobaczyć w Brnie?

 • Zamek Spilberk

Z samego rana, zaraz po przyjeździe do Brna postanowiliśmy pojechać na zamek. Tuż przy zamku znaleźliśmy bezpłatne miejsce parkingowe. To, co przykuło naszą uwagę to przepiękny park pałacowy. Szczególnie Hubercikowi spodobał się park, ponieważ na jego terenie znajduje się plac zabaw. W parku, oprócz placu zabaw znajduje się siłownia, rzeźba morawskiego pisarza Jana Skácela, altana widokowa z 1885 roku oraz boisko do gry w petanque.

Przed wejściem do zamku znajduje się jedna kasa, ale akurat jak my byliśmy była zamknięta. Po wejściu jednak na teren zamku znajduje się druga kasa i tam bez problemu kupiliśmy bilety. Godziny otwarcia i ceny dostępne są na stronie: http://www.spilberk.cz/spilberk/informace-pro-navstevniky/otviraci-doba-a-vstupne/. My zdecydowaliśmy się na zwiedzanie zamku i na wejście na wieżę widokową. Jeśli chodzi o wystawy dostępne w zamku to zdecydowanie są one dedykowane starszym dzieciom- w wieku szkolnym. Dużo jest bowiem opisów historycznych, a poruszana problematyka (np. kwestia tortur) zdecydowanie nie jest tematem dla tak małych dzieci. Jedyne co podobało się Hubercikowi to rycerze i różne rodzaje mieczy. Duże wrażenie natomiast na nas zrobiła natomiast wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.

Zamek został zbudowany w XIII wieku przez Przemysława Otakara II celem ochrony Brna. W XVII i XVIII wieku zamek został zamieniony w wielką fortecę wojskową. W 1783 roku cesarz Józef II podjął decyzję o przekształceniu obiektu w cywilne więzienie dla najpotężniejszych przestępców, a wkrótce także dla więźniów politycznych w całej monarchii habsburskiej. Twierdza Špilberk miała reputację najostrzejszego więzienia w Europie, a do jednych z najbardziej znanych jeńców należeli m.in. karbonariusze na czele z poetą Silvio Pellico. Więziono tutaj także sławnego rabusia Václava Babinskiego. W kazamatach twierdzy więziono także kluczowych bojowników walczących o wyzwolenie narodu polskiego, o czym przypomina poniższa tablica.

Więzienie zostało zamknięte w 1855 roku, ale podczas dwóch wojen światowych zamek powrócił do swej dawnej funkcji.

Współcześnie zamek to także ważne centrum kulturalne- odbywają się tutaj koncerty, przedstawienia teatralne i liczne festiwale. Obiekt składa się z części zamkowej, wieży widokowej, kaplicy i kazamatów.

 • Kościół św. Michała

Kościół znajduje się w centrum miasta na Dominikánské náměstí. W 1228 roku margrabia morawski Przemyśl przekazał kościół zakonowi dominikanów, którzy to rozbudowali ów obiekt, zakładając klasztor. W XIV wieku klasztor przebudowano w stylu gotyckim. W XVII wieku obiekt został zniszczony przez wojska szwedzkie. Patronat nad zniszczonym kościołem objął sędzia Leo Wilhelm z Kounic, który za własne pieniądze odbudował świątynię. Dominikanie sprawowali nad nim pieczę do 1784 roku. Podczas wojen napoleońskich kościół służył jako więzienie i szpital. W XX wieku świątynia z powrotem trafiła w ręce dominikanów.

 • Pałac władców z Kunštátu

Jest to renesansowy pałac usytuowany również na Dominikánské náměstí. Aktualnie mieści się tutaj Dom Sztuki, gdzie można obejrzeć wystawy malarskie. Znajduje się tutaj również galera G99, w której prezentowane są prace najmłodszych artystów.

 • Katedra św. Piotra i Pawła

Historia sakralna tego miejsca pochodzi z XI-XII wieku,kiedy to na wzgórzu Petrov wzniesiono romańską kaplicę. W XIII wieku obiekt został przebudowany na romańską bazylikę. Z czasem jednak, w wyniku kolejnych rekonstrukcji, świątynia zyskała charakter gotycki. Autorem barokowego wnętrza z XVIII wieku był architekt Mořic Grimm. Wygląd dzisiejszego ołtarza głównego pochodzi z końca XIX wieku. Ciekawa jest ambona o nazwie Kapistránka, która znajduje się po lewej stronie kościoła. Upamiętnia dzieło brata zakonu franciszkańskiego Jana Kapistrána, który głosił w Brnie w drugiej połowie 1451 r. Dzwony na lokalnych wieżach rozbrzmiewają codziennie o godzinie 11. Jest to związane z legendą. Szwedzki generał Torstenson obiecał, że jeśli jego wojska nie zdobędą miasta do 12 to odpuści i zakończy oblężenie. Mieszkańcy miasta, aby oszukać Szwedów zaczęli więc bić w dzwony godzinę wcześniej.

 • Zelny Trh (targ owoców)

Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w stolicy Moraw. Można tutaj kupić wędliny, warzywa i owoce. UWAGA!!! Warto zwracać uwagę na ceny. Za kilogram mieszanych owoców (maliny, jeżyny i borówki) zapłaciłam 350 koron!!! Małym drukiem była napisana cena, ale po całym dniu zwiedzania dzieci trochę już marudziły i w pośpiechu kupiłam owoce o zbyt wygórowanej cenie.

W tej części placu znajduje się wejście do labiryntu- kompleksu unikalnych średniowiecznych podziemnych korytarzy i piwnic. Na środku targu znajduje się barokowa fontanna Parnas autorstwa Johanna Bernharda Fischera z Erlach.

Ciekawym budynkiem jest także Reduta, jeden z najstarszych budynków teatralnych w Europie Środkowej. Przed nim stoi pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta upamiętniający koncert 11-letniego cudownego dziecka w tym teatrze w Boże Narodzenie w 1767 roku. Na szczycie placu znajduje się pałac Dietrichstein, zbudowany w latach 1614-1618, w którym mieści się Muzeum Morawskie. Warto zwrócić uwagę na barokową rzeźbę Trójcy Świętej z 1729 roku, która jest dziełem rzeźbiarza Antonína Schweigla.

 • Dům pánů z Lipé

Jest to jeden z najpiękniejszych renesansowych budynków w Brnie i jednym z najstarszych budynków na terenie Moraw. Obecnie odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne. Na pierwszym piętrze znajduje się fryzjer męski. Na drugim piętrze znajdują się salony fryzjerskie, sklep z telefonami komórkowymi i akcesoriami oraz gabinet lekarski. Na trzecim piętrze mieści się biuro podróży. Na 7 piętrze znajduje się stylowa kawiarnia z pięknym widokiem na miasto. Warto wejść do wewnątrz, aby zobaczyć specyfikę budynku.

 • Zegar astronomiczny

Na placu wolności znajduje się zegar astronomiczny, o kształcie budzącym przeróżne skojarzenia. Jest to czarna kamienna rzeźba, w której środku znajduje się mechanizm zegarowy. Jej autorami są Oldřich Rujbr oraz Petr Kameník, a inicjatorem projektu był burmistrz Roman Onderka. Zegar ma 6 metrów wysokości. Muszę przyznać, że zegar nie pasuje do architektury starego miasta, a nawet bardziej go szpeci niż uatrakcyjnia. Rzeźba budzi wiele wątpliwości wśród samych mieszkańców Brna. Niewątpliwie jednak rzuca się w oczy i na długo się ją zapamiętuje.

 • Kolumna barokowa

Na placu Wolności znajduje się wczesnobarokowa kolumna. W obecnej formie wzniesiono ją w 1689 roku ku pamięci epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w latach 1679-1680. Na szczycie kolumny znajduje się figura Matki Boskiej,która wraz z figurą św. Rozalii, są uznawane za patronki zdrowia. Na cokole zaś znajdują się posągi czterech świętych m.in. św. Rocha, który zachorował na dżumę, ale wiara go uzdrowiła. Kolumna została uznana za zabytek kultury w 1958 roku.

 • Fontanna skalna na Placu Wolności

Fontanny są zawsze punktem kulminacyjnym naszych wyjazdów. Hubercik je uwielbia, zwłaszcza te, w których można zanurzyć ręce czy nogi i się pochlapać. Fontanna na placu Wolności również nie mogła zostać przez nas niezauważona. Ma ona średnicę 15 metrów z czego 10-metrowy pierścień stanowi krata z wierszami poety Jana Skácela. Pod fontanną znajduje się pomieszczenie, do którego dostęp mają tylko pracownicy, zajmujący się konserwacją fontanny. Podczas adwentu i Bożegonarodzenia fontanna stanowi podstawę drewnianej szopki bożonarodzeniowej.

 • Kościół św. Jakuba

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków późnego gotyku w Czechach. Obiekt stanowi zderzenie wiele tradycji architektonicznych. W kościele znajdują się wystawy muzealne oraz 92-metrowa wieża widokowa.

Kościół św. Jakuba znajduje się na ulicy Rašínova w pobliżu Placu Wolności. Został zbudowany na początku XVI wieku na miejscu starszego romańskiego kościoła, który został zbudowany w XIII wieku. W kościele znajduje się grób Louisa Raduita de Soches- obrońcy Brna z okresu wojny trzydziestoletniej.

Podczas jednej z przebudów wokół kościoła znaleziono ossuarium (naczynie do przechowywania prochów lub kości zmarłego), prawdopodobnie drugie co do wielkości w Europie Środkowej. Przez ponad 500 lat ossarium służyło do grzebania zamożnych mieszczan oraz znanych artystów

 • Galeria Morawska

Galeria Morawska w Brnie jest drugim co do wielkości muzeum sztuki w Czechach. Jest to jedyne muzeum sztuki w Czechach, które zajmuje się kulturą wizualną w sposób kompleksowy. Galeria ta została założona w 1818 roku. Łączy ona różne kolekcje- malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i fotografii od czasów najdawniejszych do współczesności.

 • Uniwersytet Masaryka

Uniwersytet został założony w 1919 roku. Jest to jedna z najważniejszych instytucji edukacyjnych i naukowych w całych Czechach, a także renomowany uniwersytet w Europie Środkowo- Wschodniej. Składa się z dziewięciu wydziałów z ponad 200 oddziałami, instytutami i klinikami. W ostatnich latach uczelnia wielokrotnie była liderem licznych konkursów wspierających projekty badawcze, inwestując dodatkowe środki na rozwijanie zdolności badawczych i dydaktycznych oraz na rozwój innowacji. Uniwersytet Masaryka cieszy się popularnością wśród Czechów. W ostatnich latach najwięcej chętnych ubiegało się o przyjęcie na uczelnię spośród wszystkich uniwersytetów w Czechach.

 • Akademia muzyczna i Artystyczna im. Janáčka (Janackova Akademie Muzickych Umeni)

Akademia Muzyczna i Artystyczna im. Janáčka w Brnie została założona 12 września 1947 r. Jej powstanie zostało zainspirowane osobowością Leoša Janáčka - kompozytora, który większość swojego twórczego okresu spędził w Brnie.

 • Magistrat miasta Brna

Magistrat mieści się w urokliwym budynku. Można pospacerować po dziedzińcu urzędu, gdzie stoi posąg Karel Starší ze Žerotína. Był on jednym z najbardziej znanych w Europie czeskich i morawskich polityków, który znakomicie władał językiem czeskim, francuskim, łacińskim i włoskim. Brał udział we Francji po stronie hugenotów. Udzielał azylu niekatolickim księżom. W 1627 roku wyemigrował do Wrocławia. Tak więc w stolicy Moraw doszukaliśmy się wrocławskiego akcentu

Gdzie zjeść w Brnie?

Niedaleko kościoła św. Jakuba poszliśmy na obiad do Panoptikum Beer Restaurant (http://www.restaurace-panoptikum.cz/). To, co przekonało nas do tego miejsca to dużo ludzi i pięknie wyglądające dania. Kiedy zamówiliśmy jedzenie, okazało się, że porcje są ogromne. A po spróbowaniu dania okazały się obłędne. Tutaj spróbowałam po raz pierwszy morawskiej zupy czosnkowej. Zupa okazała się strzałem w dziesiątkę. Inne potrawy również były przepyszne.

Myślę, że jak na jednodniową wycieczkę z dwójką dzieci w wieku 4 lat i roku udało nam się dużo zobaczyć. Dzieci po całym dniu były bardzo zmęczone, ale zadowolone. Brno zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie. Architektura przykuwa uwagę na każdym kroku (może poza zegarem astronomicznym).  Mamy tylko niedosyt, że byliśmy tutaj tak krótko. Zamierzamy tutaj wrócić, jak dzieci będą starsze, aby pochodzić po muzeach czy iść do filharmonii.

Dodaj komentarz