Na rynku znaleźć można wiele ciekawych książek dla dzieci. Dla mnie jednak rekomendacja znajomych ma duże znaczenie przy wyborze lektury dla moich pociech. Dlatego chciałabym się z Wami podzielić pozycją Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry "Jesteś ważny Pinku. Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też", którą uważam za fenomenalną. Jest to nasze ostatnie odkrycie i nie jest to żadna reklama, tylko wspaniała książka, która inspiruje mojego 5,5 letniego synka do wielu przemyśleń.
Dlaczego sięgnęłam po tą książkę?
Mój synek od września 2020 zmienił przedszkole i chodzi do grupy, w której są dzieci o rok starsze. Liczne nieobecności z powodu choroby nie sprzyjały jego adaptacji w grupie. Ponadto, funkcjonowanie w grupie starszych dzieci i do tego bardziej zintegrowanych nie było dla mojego Hubercika zbyt łatwe. Niemal codziennie, przychodząc z przedszkola, dzielił się z nami jakimiś trudnościami. Ewentualnie odreagowywał krzykiem, a po opanowaniu emocji opowiadał, jakich przykrości doświadczył. Chcąc pomóc synkowi w tym trudnym momencie, sięgnęłam po pozycję "Jesteś ważny Pinku. Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też" i przyznaję, że książka okazała się bardzo pomocna w rozmowach o rzeczach trudnych.
Jakie treści niesie ze sobą książka?
Pozycja składa się z 16 opowiadań z życia Pinka, które są analogiczne do tych, które nasze dzieci doświadczają na co dzień. Pink nie został zaproszony na urodziny przez koleżankę, narysował rysunek, który odbiegał od jego oczekiwań, zmaga się z bałaganem w pokoju i nie może znaleźć konkretnej rzeczy czy po prostu ma gorszy dzień. Historie Pinka inspirują dzieci i rodziców do dyskusji o tolerancji, emocjach, oraz mocnych i słabych stronach. Po każdym opowiadaniu znajdują się zadania do wykonania dla dziecka, skłaniające również do istotnych przemyśleń na swój temat i otaczającego świata. Dziecko ma okazję zastanowić się dlaczego ludzie są na świecie różni?, z czego wynika wyjątkowość każdego człowieka?, jakie rodzaje emocji przeżywamy? jak wpływać na własne samopoczucie? jak sprawiać radość sobie i innym? Każda historia Pinka niesie za sobą jakieś przesłanie i inspiruje do wielu dalszych poszukiwań.
Dla jakiej grupy wiekowej dedykowana jest książka?
Moim zdaniem, książka jest przeznaczona zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym. Hubercik, który ma niecałe sześć lat bardzo polubił tą pozycję. Spodobała mu się postać samego Pinka i jego przyjaciół. Przygody bohatera sprawiają, że zadaje mnóstwo pytań. Co więcej, przemyślenia Hubercika są inspirujące również dla nas rodziców. Przede wszystkim można się dowiedzieć jakie nasze dziecko ma wyobrażenia na różne tematy. Dzisiaj rozmawiając o mocnych stronach, dowiedziałam się od synka, że jestem dobra w "gotowaniu, czytaniu i dekorowaniu", a Grzesiu w "budowaniu, naprawianiu i wyrywaniu zęba". A najbardziej Hubercik docenia zadania, które wspólnie wykonujemy i omawiamy.
Jedyną rzeczą, do której mogłabym się przyczepić (to oczywiście żart) to nieprecyzyjny tytuł, a mianowicie, że książka jest dla rodziców tylko trochę. Według mnie rodzice też wiele mogą się z niej nauczyć Przede wszystkim pozycja zwraca uwagę na bardzo ważne tematy, które nie zawsze w codziennym biegu, są przez nas omawiane z naszymi dziećmi. Po drugie, formuła książki jest przemyślana i jedno zagadnienie ściśle jest powiązane z kolejnym, przez co ma się wrażenie pewnej spójności. Umożliwia ona dyskusję na tematy ważne w sposób atrakcyjny dla najmłodszych.