Przeskocz do treści

Jaskinia Balcarka – jedna z piękniejszych jaskiń Morawskiego Krasu

Będąc na Morawach, wybraliśmy się także do Jaskini Balcarka. Jaskinia usytuowana jest na terenie rezerwatu przyrody Balcarova skála – Vintoky (około 3 km od przepaści Macocha, w miejscowości Ostrov). Została ona utworzona przez wodę w wapieniach, powstałych ze zdeponowanych skorup wapiennych zwierząt około 350-380 milionów lat temu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat woda z dwóch strumyków- Krasovsky i Lopac uformowały system jaskiń o długości około 1150 m i głębokości około 40 m. Jaskinia Balcarka mimo, że powstała w tak odległych czasach dokładnie zbadana i udostępniona dla turystów została w XX wieku. Przyczynił się do tego Josef Samalik, mieszkaniec Ostrova i członek parlamentu. W 2007-2009 jaskinia przeszła gruntowną rekonstrukcję, dzięki której udostępniono nową przestrzeń dla turystów, w tym podziemne muzeum.

Podczas wycieczki po jaskini podziwiać można liczne stalaktyty i stalagmity. Największe pomieszczenie zostało nazwane kopułą Focha, na cześć francuskiego marszałka z czasów I wojny światowej. Pomieszczenie ma 65 m długości, 10 m wysokości i 15 m szerokości. Podczas rekonstrukcji zamontowano tutaj światła LED, które podkreślają biały kolor nacieków.

W trakcie przejścia przez jaskinię mieliśmy okazję doświadczyć jaskiniowej akustyki. Muzyka rozbrzmiewająca z głośników zrobiła na nas ogromne wrażenie, ciarki przechodziły po plecach…To było niesamowite doznanie muzyczne.

Wycieczka kończy się zwiedzaniem niewielkiego muzeum, które dokumentuje prehistoryczne osadnictwo na terenie jaskini.

Informacje praktyczne:

  • Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie: http://www.cavemk.cz/jeskyne-balcarka/provozni-doba-a-ceny-vstupneho-jeskyne-balcarka.html. Do jaskini nie trzeba rezerwować wcześniej wstępu.
  • Do jaskini można wejść tylko z przewodnikiem
  • Za możliwość fotografowania musimy dodatkowo dopłacić 40
  • Wycieczka po jaskini trwa około 60 minut
  • Długość trasy wynosi 720 metrów
  • Temperatura w jaskini wynosi 7-9 st. C, a wilgotność powietrza sięga niemal 100%, dlatego należy ubrać się ciepło
  • Odradzam zwiedzanie jaskini z niemowlętami ze względu na niską temperaturę i dużą wilgotność powietrza, a także wąskie przejścia i korytarze

Dodaj komentarz