Kobyla Góra kojarzy się przede wszystkim z Zalewem Blewązka, odwiedzanym często latem, bowiem można się w nim kąpać, a wokół Zalewu jest kilka plaż z miejscami do biwakowania. Zalew jednak przepięknie prezentuje się jesienią, a liczne ścieżki piesze i rowerowe, biegnące pośród lasów są znakomitym miejscem na aktywne spędzenie czasu.
Kobyla Góra- trochę historii
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku. W 1387 roku zapisano, że właścicielem tej miejscowości jest Filip Mężyk z rodu Wieniawitów. Z roku 1422 pochodzą informacje o posiadanych przez Kobylą Górę 11 łanów ziemi, z których płacono czynsz. Wzmianki pochodzące z tego okresu świadczą o tym, że Kobyla Góra była miastem. Jednakże w XVIII wieku miejscowość utraciła prawa miejskie. W 1793 roku w wyniku rozbioru Kobyla Góra znalazła się w rękach pruskich. W tym czasie podstawą aktywności jej mieszkańców był handel, zwłaszcza po otwarciu szosy z Ostrzeszowa, przez Kobylą Górę do Sycowa i Wrocławia.
W 1879 roku niemal cała miejscowość spłonęła. W wyniku pożaru spłonęły niemal wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze. Jednakże udało się stosunkowo szybko odbudować Kobylą Górę. Do II połowy XIX wieku w miejscowości ogromne znaczenie pełniła społeczność żydowska. Jeszcze w latach 70. XIX wieku Żydzi stanowili 45% mieszkańców miasta.

W 1920 roku na mocy traktatu wersalskiego miejscowość została włączona w skład Rzeczypospolitej Polskiej.
Zalew Blewązka

W 1976 roku rozpoczęto badania hydrologiczne pod budowę zbiornika wodnego na strumyku Meresznica. Prace zakończono w 1983 roku. Budowa zbiornika miała ogromne znaczenie dla rozwoju miejscowości. Budowa w pobliżu zalewu domków wypoczynkowych przyczynił się do spopularyzowania turystyki w tym regionie.
Zalew jest usytuowany pośród Wzgórz Ostrzeszowskich. Ma długość 900 m i maksymalną szerokość 520 m. Po prawej stronie zalewu zbudowana została ścieżka edukacyjna z tablicami, informującymi o historii miejsca, atrakcjach regionu oraz roślinności.
Zalew Kobyla Góra- atrakcje
Zalew Kobyla Góra odwiedzany jest przede wszystkim latem. Przyciąga okolicznych mieszkańców i turystów czystą wodą, plażami i świeżym powietrzem. My jednak lubimy zalew jesienią, kiedy jest tutaj znacznie spokojniej. Przede wszystkim wokół zalewu prowadzi ścieżka edukacyjna. Przebiega on pośród terenów leśnych i można ją przemierzyć pieszo lub na rowerach.
Po drodze można zjeść pyszny obiad w Drewnianej Chałupie. Jest to restauracja całoroczna. W sezonie letnim najlepiej jest zrobić rezerwację, bo o miejsce trudno.
Niedaleko restauracji jest plac zabaw i miejsca biwakowe, a także bar.
Jeśli chcesz spędzić dzień w pięknych okolicznościach przyrody, na świeżym powietrzu polecamy wybrać się w okolice Zalewu Blewązka. Wysiadając z samochodu czuję się różnicę w jakości powietrza. Dlatego zamiast siedzieć w domu polecam wyprawę do Kobylej Góry- niecałe 70 km od Wrocławia możemy delektować się pięknymi widokami i naprawdę czystym powietrzem.