Przeskocz do treści

Międzyrzecz- urokliwe miasteczko w woj. lubuskim

Zamek w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu jest jedynym królewskim zamkiem piastowskim w województwie lubuskim. Zamek swoje powstanie zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który na miejscu dotychczasowego drewnianego grodu, postawił murowaną budowlę. Pierwotny gród powstał u ujścia Paklicy do Obry (stąd też pochodzi nazwa miejscowości- Międzyrzecz). Nie wiadomo dokładnie w jakich latach powstał gród, ale przypuszcza się, że prace nad jego budową trwały kilkadziesiąt lat. Od czasów powstania zamek był kilkakrotnie zdobywany i niszczony. Dzisiaj niewiele już zostało z dawnej budowli. Do zamku wchodzi się kładką, a po jej bokach można podziwiać basteje. Po wejściu na teren grodu można zobaczyć salę skazań i obejrzeć ruiny od środka.

Na terenie przyramkowego parku, w siedzibie dawnego starostwa, znajduje się muzeum, w którym podziwiać można kolekcję portretu trumiennego, portrety międzyrzeckich mieszczan, ekspozycję przedstawiającą obyczaje miejscowej ludności, a także wykopaliska archeologiczne pochodzące z obszaru Międzyrzecza.

Bilet wstępu do zamku kosztuje 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

Zarówno zamek, jak i muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 9:00-16:00, a w niedzielę od 10:00 do 16:00. We wtorki do zamku i do muzeum można wejść bezpłatnie.

Park przyzamkowy oraz pomnik przyrody

Zamek otoczony jest przepięknym parkiem, który bardziej nas urzekł niż sam zamek. Starannie wytyczone ścieżki, bogactwo drzew oraz rzeka Obra nadaje temu miejscu uroku. W parku można podziwiać lipę szerokolistną, wielkolistną, która różni się od lipy drobnolistnej bardziej rozłożystą koroną. Osiąga ona wiek nawet do 1000 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że Słowianie uznawali lipę za święte drzewo. A polska tradycja szlachecka nakazywała posadzić przy domu lipę w dniu narodzin dziecka. Lipa szerokolistna przy muzeum została uznana jako pomnik przyrody w 1989 roku.

Na terenie parku znajduje się plac zabaw, którego oczywiście nie mogliśmy ominąć. Hubercik nie dość, że był podekscytowany wizytą w zamku i nabyciem drewnianego miecza, to jeszcze miał frajdę z zabawy na placu zabaw.

Rynek w Międzyrzeczu

Na środku rynku znajduje się ratusz miejski, który otoczony jest pięknymi kamieniczkami. W 1806 roku jedna z nich była zamieszkiwana przez Napoleona. To, co przyciąga uwagę to piękne kwieciste klomby, które wraz z kolorowymi kamieniczkami nadają temu miejscu kolorytu.  Tego czego nam jednak brakowało w tej centralnej części miasta to kawiarenki, w której można posiedzieć i podziwiać rynek miasta.

Dodaj komentarz