Przeskocz do treści

Ołomuniec – jedno z piękniejszych miast w Czechach

Zwiedzanie Moraw rozpoczęliśmy od zwiedzania Ołomuńca. Miasteczko jest bardzo klimatyczne. To jedno z piękniejszych czeskich miast. Szkoda, że tak mało popularne wśród turystów. W piękny niedzielny sierpniowy dzień spotkaliśmy tutaj raptem kilkunastu obcokrajowców.

Co warto zobaczyć w Ołomuńcu?

  • Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Przy wejściu na Stare Miasto na pierwszy plan wysuwa się Kolumna Trójcy Przenajświętszej, licząca 32,2 metry. Ta barokowa Kolumna została postawiona w XVIII wieku, a jej autorem był Václav Render. 2 grudnia 2000 roku Kolumna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa. Ma ona dla mieszkańców Ołomuńca ogromną wartość symboliczną. Uznawana jest za symbol miasta i jest powodem dumy jej mieszkańców. Kolumna nie ma sobie równych w żadnym innym mieście, zarówno ze względu na jej oszałamiające wymiary, jak i bogactwo rzeźbiarskie.

  • Ratusz w Ołomuńcu

Piękny gotycki budynek ratusza znajduje się na tzw. Górnym Rynku. Usytuowany jest tuż za Kolumną Trójcy Przenajświętszej. Jest to jeden z najstarszych budynków w mieście. Pierwszy budynek na miejscu dzisiejszego ratusza powstał pod koniec XIV wieku. Mieściła się w nim rada miasta i kilka sklepów. Jednak budynek spłonął kilka lat po jego postawieniu. Na miejsce spalonego obiektu w latach 1420-1443 wzniesiono nowy ratusz, bardzo przypominający ten, który możemy podziwiać dzisiaj. Budynek posiadał dwa piętra, gotycką salę ceremonialną oraz gotycką kaplicę św. Hieronima. W kolejnych latach obiekt był rozbudowywany. A w XVII wieku zwiększono wysokość wieży ratuszowej do 75 metrów.

Podczas okupacji szwedzkiej w połowie XVII wieku Szwedzi wykorzystywali ratusz jako zbrojownię. W połowie XIX wieku budynek utracił swoją funkcję. Urząd Miasta został przeniesiony do pałacu Edelmanna, a w dawnym ratuszu mieścił się urząd skarbowy i sąd. W latach 1901-1904 budynek został przebudowany według projektu wiedeńskiego architekta Georga Bergera. Podczas II wojny światowej budynek został zniszczony. Uszkodzone zostały: zegar astronomiczny, wieża, północna fasada ratusza i fontanna przy głównym wejściu. Po wojnie budynek został odrestaurowany. Ratusz jest w przeważającej części barokowy, ale posiada elementy innych stylów architektonicznych np. renesansową lożę.

Niestety podczas naszego pobytu w Ołomuńcu ratusz był remontowany i nie mogliśmy cieszyć się jego widokiem.

  • Kościół Matki Bożej Śnieżnej

Barokowy kościół Matki Bożej Śnieżnej jest częścią kompleksu jezuickiego. Został zbudowany w latach 1712-1716 według projektu Michaela Josefa Kleina z Nysy, który wzorował się na kościele św. Mikołaja w Pradze. Wnętrze kościoła charakteryzuje bogactwo obrazów i licznych zdobień.

  • Fontanny miejskie

Ołomuniec cechuje bogactwo kamiennych fontann zdobionych dekoracjami inspirowanymi mitologią grecką. Jedną z najbardziej znanych jest fontanna Ariona, której autorem był słynny rzeźbiarz Ivan Theimer.

  • Kolumna Mariacka

Kolumna została postawiona po epidemii dżumy w Ołomuńcu w latach 1713-1715 z inicjatywy kamieniarza Václava Rendera. Miała upamiętnić to przykre wydarzenie, w wyniku którego zginęło 3 tysiące ludzi. Kolumna jest ozdobiona rzeźbami świętych, patronów choroby np. św. Karola Boromeusza czy św. Rocha. Posąg wieńczy figura Matki Boskiej z dzieciątkiem.

  • Katedra św. Wacława

Katedra została wybudowana w stylu romańskim w latach 1104-1107. A za jej inicjatora uważa się księcia Świętopełka. Obiekt jednak wielokrotnie podlegał renowacji m.in. po pożarze w 1265 roku. Wówczas też świątynia zyskała gotycki charakter.

Katedra przyciąga uwagę dwoma wieżami, które stanowią nieodłączną część panoramy miasta. Od strony południowej znajduje się trzecia wieża o wysokości 100,65 m i jest najwyższą wieżą kościelną na Morawach i drugą najwyższą w Czechach.

Wewnątrz katedry znajduje się renesansowa kaplica św. Stanisława z nagrobkiem ołomunieckiego biskupa Markusa Kuena oraz marmurowym nagrobkiem ostatniej dynastii Przemyślidów. Po północnej stronie świątyni znajduje się neogotycka kaplica św. Cyryla i Metodego.

W katedrze znajduje się także największy dzwon na Morawach, który waży niemal 8 ton. Dzwon rozbrzmiewa tylko podczas specjalnych wydarzeń.

  • Urokliwe uliczki z kolorowymi kamieniczkami

Ołomuniec to także liczne uliczki, którymi warto się poprzechadzać. Wzdłuż tych uliczek znajdują się przepiękne kamienice i liczne fontanny. Szczerze mówiąc, spacerowaliśmy cały dzień po Ołomuńcu i ciągle odkrywaliśmy ciekawe miejsca.

Gdzie zjeść w Ołomuńcu?

Po drodze do katedry św. Wacława znaleźliśmy restaurację Goliáš (1. máje 830/12, 779 00 Olomouc). Można tutaj spróbować dań regionalnych. A nie jest sprawą łatwą znalezienie dobrej restauracji z kuchnią morawską na Morawach, bowiem znajduje się tutaj mnóstwo restauracji włoskich i kebabów. W restauracji Goliáš nie dość, że jest duży wybór dań regionalnych, to do tego są one wyśmienite. 

Dużym plusem jest też patio pokryte sztuczną zieloną nawierzchnią. Dla raczkującego bobasa to prawdziwy raj. My mogliśmy delektować się kuchnią morawską, a Kajcia miała sporo miejsca do biegania.

Dodaj komentarz