Przeskocz do treści

Ścieżka św. Jadwigi – chwilą refleksji nie tylko w Wielkanoc

Święta w zasadzie się kończą, dlatego chciałabym się z Wami podzielić moją osobistą refleksją na temat tego wyjątkowego czasu. Wielkanocne śniadanie organizuję u siebie w domu, więc na mnie spoczywa ciężar przygotowania większości dań, co przy dwójce małych dzieci nie jest sprawą łatwą, a na pewno czasochłonną. Niemniej jednak sprawia mi ogromną radość, że mogę u siebie ugościć najbliższe mi osoby oraz, że mogę dzieciom przekazać pewne zwyczaje i tradycje. Mimo wielu prac staram się jednak nie wprowadzać nerwowej atmosfery. Chcę, aby każdy z członków mojej rodziny czuł wyjątkowość i magię tych Świąt.

Ubolewam jednak nad jedną kwestią, a mianowicie nad tym, że w tym szczególnym przedświątecznym okresie, tak mało czasu miałam na zwolnienie tempa, na zadumę i refleksję. Dlatego też obiecałam sobie, że moje Święta nie będą miały stricte konsumpcyjnego charakteru, ale znajdę też czas na chwilę medytacji. Jest to dla mnie szczególne ważne, ponieważ jestem osobą, która lubi mieć czasem swoją przestrzeń tylko i wyłącznie dla siebie, lubię pozostawać ze swoimi myślami sam na sam. Będąc mamą dwójki dzieci nie mam takich chwil zbyt dużo, dlatego cenię sobie każdy moment zwolnienia codziennego tempa. Tym razem, aby spędzić świąteczny dzień w zadumie, wybraliśmy się do Trzebnicy, aby przejść ścieżkę św. Jadwigi, patronki miasta.

Bazylika św. Jadwigi

Mała ścieżka św. Jadwigi

Mała ścieżka św. Jadwigi jest usytuowana na placu pielgrzymkowym tuż przy Bazylice św. Jadwigi. Wzdłuż tej ścieżki stoją kamienne stacje z wyrytymi przesłaniami, których autorką była właśnie św. Jadwiga, a które doprowadziły ją do świętości. Każda stacja związana jest z miejscem jej życ

 1. Diessen - Pilnuj dróg Pana nie grzesz językiem
 2. Andechs - Nie idź za twymi namiętnościamiia lub/i działalności i przytacza sentencję, która św. Jadwiga kierowała się w życiu:
 3. Kitzingen - Służ bez szemrania słabszym w duchu miłości i pokory
 4. Bamberg - Pełnij wolę tego który cię posłał
 5. Wrocław - Powierz Panu drogę swoją i zaufaj mu
 6. Legnica - Niech twoje serce nie pyszni się i oczy nie patrzą wyniośle
 7. Trzebnica - O chorych troszcz się i służ im tak jak Chrystusowi
 8. Legnickie pole - Siedmiokroć na dzień głoś chwałę Pana
 9. Brzeg - Nie posiadaj żadnej rzeczy na własność i nie nazywaj niczego swoim
 10. Krosno odrzańskie - Po kłótni pojednaj się przed zachodem słońca
 11. Wleń - Pracuj i módl się - bezczynność jest wrogiem duszy
 12. Środa śląska - Ofiaruj Panu wyrzeczenia w duchu radości i pokory
 13. Złotoryja - W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie
 14. Niemcza - Każdy czas jest odpowiedni by szukać Boga
 15. Rokitnica - W błogosławieniu Pana należy wyprzedzać słońce

Powiem szczerze, stacje te zrobiły na mnie wrażenie. Wydawałoby się, że są to proste przesłania, ale jak trudne do wdrożenia na co dzień. Z drugiej strony, jeśli udałoby się je przestrzegać, to relacje międzyludzkie byłyby znacznie łatwiejsze. Stojąc przy każdej stacji starałam się odnieść sentencje św. Jadwigi do swojego życia  i dokonać rachunku sumienia, na ile ja, osoba wierząca (może nie zawsze praktykująca) traktuję je jako swoje drogowskazy w życiu. Nie będę zdradzać Wam szczegółów, ale powiem Wam tylko, że w niektórych obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia….

Duża ścieżka św. Jadwigi i Winna Góra

Duża ścieżka św. Jadwigi liczy 7 km. Rozpoczyna się i kończy przy Bazylice św. Jadwigi. Podążając nią, napotkasz 7 kamieni z głównymi cnotami św. Jadwigi (jeden kamień jest z napisem „Wiara”, drugi „Nadzieja” itd.). My nie przeszliśmy dużej ścieżki w całości ze względu na zmęczenie dzieci, ale skoncentrowaliśmy się na przejściu Winnej Góry (najwyższy szczyt Trzebnicy). Tutaj spędziliśmy sporo czasu. Wprawdzie teren jest w trakcie rewitalizacji, która ma na celu utworzenie Trzebnickiego Parku Kulturowego, ale jest już stworzona ścieżka dydaktyczna, na której znajdują się tablice z informacjami na temat tego wyjątkowego miejsca (można przeczytać tutaj o klimacie, wykopaliskach archeologicznych czy drzewostanie Winnej Góry). Wzdłuż ścieżki usytuowane są ławki, na których można nakarmić dziecko czy po prostu odpocząć. W niedalekiej przyszłości ma tutaj powstać jeszcze wieża widokowa, park archeologiczny oraz restauracja. Pomimo, że teren jest dopiero w trakcie rewitalizacji miejsce posiada swój urok. Przede wszystkim nie ma tutaj tłumów ludzi, jak we Wrocławiu. Po drugie, można pooddychać świeżym powietrzem. Po trzecie, bogactwo drzew i zielonych połaci sprawia, że można się oderwać od betonowych bloków wielkomiejskich.

Winna Góra

Dodaj komentarz