Przeskocz do treści

Suwałki – śladami Marii Konopnickiej i nie tylko…

Do Suwałk przyjechaliśmy z myślą, aby spotkać się z Marią Konopnicką. Niejednokrotnie czytaliśmy Hubercikowi „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, a wierszyk:

 „Czy to bajka, czy nie bajka,

Myślcie sobie, jak tam chcecie.

A ja przecież wam powiadam:

Krasnoludki są na świecie!

Hubercik zna niemal na pamięć. Będąc więc w Augustowie nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności, aby podążyć właśnie śladami pisarki.

Dlaczego Maria Konopnicka w Suwałkach?

Pisarka urodziła się w 1842 roku właśnie w Suwałkach i tutaj mieszkała przez pierwsze 7 lat swojego życia. Rodzina pisarki dzierżawiła mieszkanie w kamienicy, w której obecnie mieści się Muzeum Marii Konopnickiej. Zwiedzanie Suwałk zaczęliśmy więc od wizyty w muzeum. Zbliżając się do niego po lewej stronie znajduje się ławka z rzeźbą pisarki. Wchodząc natomiast do kamienicy udaliśmy się na wystawę „Kajko i Kokosz. Komiksowa Archeologia” poświęconą starodawnym dziejom Słowian. Wystawa ta przeplatana jest dziejami Kajko i Kokosza, jako dawnych wojów. Jest to pierwsza wystawa w Polsce łącząca archeologię z bajkowym światem. Wśród eksponatów można obejrzeć naczynia kuchenne, narzędzia i broń, jak również odzież. Warto w tym miejscu wspomnieć, że twórcą Kajko i Kokosza był Janusz Christa. Wystawa ma charakter czasowy i dostępna jest do końca października 2020.

Po obejrzeniu wystawy przeszliśmy do ogrodu w poszukiwaniu przygód. Hubercik otrzymał kartę z serią zagadek i planem ogrodu, na której miał zaznaczać znalezione przedmioty m.in. tron i pierścień Króla Błystka. Hubercik podczas rozwiązywania zagadek mógł usiąść a właściwie stanąć na krześle Wielkoluda, aby dosięgnąć do ogromnego stołu. Szukał również gąsek Marysi. Taka forma zwiedzania muzeum bardzo przypadła naszemu synkowi do gustu. Był podekscytowany faktem, że sam rozwiązywał zadania.

Z ogrodu przeszliśmy do innego budynku, w którym mieści się wystawa poświęcona już stricte Marii Konopnickiej. W tej części muzeum możemy poznać życiorys pisarki oraz zobaczyć zdjęcia z rożnych etapów jej życia. Na końcu Sali znajduje się magiczne okno, z którego wraz z otwarciem można posłuchać bajki Marii Konopnickiej.

Muzeum to nie jedyny akcent przypominający o Marii Konopnickiej w Suwałkach. 700 metrów dalej od muzeum znajduje się Plac im. Marii Konopnickiej. W XIX wieku w tym miejscu miał miejsce plac targowy. Po II wojnie światowej utworzono skwer miejski przeznaczony do wypoczynku i utworzono park. W drugiej dekadzie XXI wieku władze miasta zdecydowały, aby to miejsce przekształcić ponownie w plac tętniący życiem kulturalnym. Postawiony też został tutaj pomnik Marii Konopnickiej. Przez Plac biegnie także Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”.

Co jeszcze warto zobaczyć w Suwałkach?

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Idąc z Muzeum Marii Konopnickiej w stronę słynnej ulicy Chłodnej nie sposób zauważyć Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół zbudowano w XIX wieku zgodnie z projektem Henryka Marconiego. Początkowo była to Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą po zajęciu miasta przez wojska niemieckie przekształcono w kościół katolicki.

Konkatedra pw. Św. Aleksandra

Historia tej świątyni związana jest z 1710 rokiem, kiedy to we wsi Suwałki rozpoczęto budowę małego drewnianego kościoła. Prace ukończono 4 lata później. W pierwszych latach po wzniesieniu świątyni była to kaplica Kamedułów Wigierskich pw. Świętego Krzyża, a od 1788 roku kaplica zaczęła funkcjonować jako kościół suwalskiej parafii. Szybkie tempo rozwoju Suwałk spowodowało, że kościół był za mały, aby pomieścić swoich parafian. I pewnego dnia car Aleksander I przejeżdżając przez Suwałki i widząc zniszczony, mały drewniany kościół nakazał wybudować murowaną świątynię pw. Św. Aleksandra, papieża i męczennika. Kościół zaprojektował polski architekt Chrystian Piotr Aigner, a budowlę zakończono w 1826 roku. 3 lata później w kościele tym odprawiono pierwszą mszę świętą.

Pod koniec XIX wieku kościół został ponownie rozbudowany, ponieważ bardzo szybko przyrastała liczba ludności Suwałk. Henryk Marconi zaproponował więc projekt, mający na celu powiększenie świątyni, odpowiadając na potrzeby mieszkańców miejscowości.

To właśnie w kościele pw. Św. Aleksandra odbywały się uroczystości przyłączenia Suwałk w granice Polski w 1919 roku.

W czasie II wojny światowej Kościół uległ zniszczeniom, ale po wojnie świątynia została odbudowana dzięki wysiłkom ówczesnego proboszcza i mieszkańców. Początkowo kościół odbudowano bez dwóch wież kościelnych, ale ostatecznie w 1961 roku dobudowano także charakterystyczne wieże.

W 1992 roku papież Jan Paweł II podniósł Kościół pw. Św. Aleksandra do rangi konkatedry w nowo utworzonej diecezji ełckiej.

Park im. Konstytucji 3 Maja

Park usytuowany jest w samym centrum Suwałk. Powstał w 1820 roku. Najstarsze drzewa mają tutaj ponad 120 lat. Wśród drzewostanu dominują klony i jesiony. Park jest miejscem typowo rekreacyjnym. Znajduje się tutaj fontanna, ławeczki czy pomniki.

Ulica Chłodna

Suwałki są określane polskim biegunem zimna, ponieważ jest to najzimniejszy zakątek naszego kraju. Na potwierdzenie tego faktu zaznaczę, że kiedy byliśmy w Suwałkach na początku sierpnia było tutaj zaledwie 17 stopni C, podczas, gdy we Wrocławiu panowała temperatura ponad 30 st. C. A ulica Chłodna jest takową nie tylko z nazwy. Ze względu na jej zacienienie i położenie w linii wiatru rzeczywiście jest jeszcze chłodniejsza w stosunku do pozostałych części miasta.

Ulicę tą warto zobaczyć jednak nie tylko ze względu na walory meteorologiczne, ale przede wszystkim ze względu na piękne kamieniczki. Na jednej z nich można dostrzec termometr, co by dowiedzieć się dlaczego ulica Chłodna jest chłodna.

Na ulicy Chłodniej znajduje się Aleja Gwiazd Bluesa. W mieście tym odbywa się bowiem co roku Suwałki Blues Festival- największa tego typu impreza bluesowa w Polsce. Aby upamiętnić artystów występujących podczas tego wydarzenia w Alei Gwiazd co roku dodaje się tablicę upamiętniającą. W tym roku impreza się nie odbyła ze względu na pandemię koronawirusa. Organizatorzy jednak mają nadzieję, że uda się zorganizować Suwałki Blues Festival za rok.

O znaczeniu bluesa w historii Suwałk świadczy także ławeczka z bluesmanem, znajdująca się na ulicy Chłodnej.

Kompleks Cmentarzy Siedmiu Wyznań

Kompleks Cmentarzy Siedmiu Wyznań jest nekropolią unikatową w Polsce. Można tutaj znaleźć nagrobki katolików, prawosławnych, ewangelików, muzułmanów, staroobrzędowców i Żydów. Suwałki były niegdyś miastem wielokulturowym, a cmentarz jest tego znakomitym przykładem. Część katolicka jest zdecydowanie największa. Na cmentarzu znajdują się m.in. neogotycka kaplica z XIX wieku czy drewniana cerkiew również pochodząca z XIX wieku.

Obecnie część muzułmańska i żydowska są zamknięte. W części muzułmańskiej nie zachowały się żadne nagrobki.

Spacerując po centrum Suwałk ma się wrażenie, że wszystkie kamienice są niemal identyczne. Są jednakowej wielkości, mają podobny układ okien i drzwi, a wszystkie balkony wyglądają tak samo. Nic dziwnego, bowiem układ przestrzenny miasta pochodzi jeszcze z XIX wieku. Wówczas to powstała neoklasycystyczna zabudowa miasta. Największy wpływ na wygląd miasta mieli tacy architekci, jak wspomniany już Henryk Marconi, Piotr Aigner, a także Antonio Corazzi.

Muszę przyznać, że Suwałki zrobiły na nas wrażenie. Przepiękna architektura, wiele zabytków pochodzących z XIX wieku, inspiracje muzyczno-literackie sprawiły, że na pewno tutaj wrócimy. Podczas jednodniowej wizyty nie zobaczyliśmy wszystkiego, a historia miasta zachęciła nas do dalszych poszukiwań w przyszłości.

Gdzie dobrze zjeść w Suwałkach?

Kilka lat wcześniej mieliśmy okazję zasmakować kuchni tatarskiej w Kruszynianach. Kiedy tylko zobaczyliśmy, że w Suwałkach jest restauracja tatarska U Alika postanowiliśmy powrócić wspomnieniami do tych niezapomnianych smaków. Jednak, aby dostać się do restauracji musieliśmy odczekać 40 min w kolejce. Restauracja jest nie duża, a chętnych wielu. Można zarezerwować sobie miejsce wcześniej. Warto jednak było poczekać, bo jedzenie jest wyśmienite. Menu dostępne jest na stronie: https://kuchniaualika.pl/menu-2/

W kuchni tatarskiej dominuje mięso takie, jak jagnięcina, baranina czy wołowina. Bardzo popularne są także produkty mączne- pierogi nadziewane mięsem i warzywami czy podpłomyki. Dania te smakują wyśmienicie dzięki specjalnym kompozycjom przypraw. My uwielbiamy kuchnię tatarską.

Dodaj komentarz