Przeskocz do treści

Troki – śladami historii

Właśnie jesteśmy na kwarantannie. Świat ponownie zamarł z powodu pandemii COVID 19. Tym bardziej wspominam z sentymentem czas, kiedy można było swobodnie się przemieszczać. W ramach tych sentymentalnych podróży chciałabym przybliżyć Wam Troki.

Litwa od dłuższego czasu chodziła mi po głowie. Dlatego będąc na Suwalszczyźnie nie mogłam odmówić sobie przyjemności wybrania się do tego kraju. Najpierw pojechaliśmy do Druskiennik, a następnie postanowiłam wybrać się do Trok. W latach formowania się państwa litewskiego Troki były jednym z ważniejszych miast politycznych i militarnych.

Troki – historia

Do Trok turyści przybywają przede wszystkim z myślą zobaczenia zamku usytuowanego nad jeziorem Galwe. Powstanie twierdzy związane jest z osobą wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. To właśnie Kiejstut nakazał jej budowę w XIV wieku i miała ona stanowić obiekt warowny, będący uzupełnieniem istniejącego już w Trokach zamku. Położenie obiektu miało znaczenie strategiczne- zamek z każdej strony otoczony jest wodą. Jako ciekawostka wspomnę, że w chwili budowy obiektu poziom wody w jeziorze był o 2 metry wyższy niż obecnie. A obecna wyspa była dawniej grupą trzech małych wysp.

Znaczenie budowli wzrosło bardzo szybko, zwłaszcza po przeniesieniu przez Kiejstuta tutaj skarbu księżego. Kiejstut nie tylko przeniósł do nowo wzniesionej twierdzy skarb, ale również sam w niej zamieszkał. Zamek w Trokach uważany był za arcydzieło średniowiecznej architektury obronnej i był jedynym zamkiem zbudowanym na wodzie w Europie Wschodniej. Po śmierci Kiejstuta jego syn Witold kontynuował dzieło ojca. Wzmocnił i unowocześnił obiekt, łącząc w znakomity sposób cele mieszkalne i obronne.

Twierdza była też kilkakrotnie najeżdżana przez Krzyżaków. Po bitwie pod Grunwaldem zamek zaczął tracić na znaczeniu jako obiekt wojskowy, a budowlę przekształcono w rezydencję książęcą, do której licznie zjeżdżali posłowie zagraniczni. To tutaj organizowano huczne bankiety i przyjęcia dla śmietanki politycznej ówczesnej Europy. Jednak kolejne lata nie były zbyt przychylne dla świetności zamku. Najpierw przeniesienie stolicy do Krakowa, a następnie utworzenie bezpośredniego szlaku handlowego pomiędzy Wilnem a Kownem przyczyniły się do utraty pozycji Trok na arenie europejskiej. W XVII wieku podczas wojny z Rosją zamek znacznie ucierpiał. Następne okresy historyczne również nie były zbyt łaskawe dla tej budowli. Zamek niszczał coraz bardziej, popadając w ruinę. Dopiero w XX wieku zainicjowano odbudowę zamku. Prace związane z odrestaurowaniem twierdzy podejmowano kilkakrotnie, ale dwie wojny światowe przerwały je. Dopiero pod koniec lat 40. XX wieku powrócono do idei odbudowy zamku, a przywrócenie dawnej świetności budowli trwało kilkadziesiąt lat. W 1951 roku rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę prace badawcze na terenie zamku, a do odrestaurowanego zamku w 1962 roku przeniesiono Muzeum Historyczne. Obecnie oprócz stałej ekspozycji muzealnej regularnie odbywają się tutaj różne wystawy, konferencje i festiwale.

Zwiedzający mogą zobaczyć tutaj surowe wnętrzne obiektu oraz wiele interesujących eksponatów. Podczas wizyty na zamku można poznać historię Trok, a w poszczególnych salach obejrzeć można różnorodne kolekcje sztuki użytkowej, kolekcje monet, medali, starożytnych map, trofeów myśliwskich, strojów czy biżuterii.

Troki- spotkanie z kulturą karaimską

Troki warto odwiedzić nie tylko ze względu na zamek, piękne krajobrazy, ale także ze względu na możliwość zasmakowania kultury karaimskiej.

Karaimowie osiedlili się na terenie Trok w XIV wieku. Sprowadził ich Wielki Książe Litewski Witold z Krymu. Ta tureckojęzyczna społeczność wyznaje własną religię, wywodzącą się z judaizmu, opartą wyłącznie na Starym Testamencie. Karaimowie stanowią hermetyczną społeczność. Karaimem staje się przez fakt urodzenia, nie można przyjąć ich religii. W związku z mieszaniem się rodzin karaimskich z lokalną społecznością, grupa ta zanika. Dlatego na terenie Litwy pozostało już stosunkowo nie wiele rodzin karaimskich.

Będąc w Trokach można zobaczyć typowe dla mniejszości karaimskiej budowle mieszkalne (zobacz zdjęcie poniżej).

Można również zasmakować w restauracji karaimskiej dań takich, jak kibiny czy pierogi z mięsem. Ja osobiście polecam restaurację Kiubete: https://www.facebook.com/Kiubete

Co jeszcze warto zobaczyć w Trokach?

Większość turystów koncentruje się na zamku, będąc w Trokach. Moim zdaniem na uwagę zasługuje także historyczny park przyrodniczy Troki. Składa się z historycznego miasta Troki oraz okolicznych wiosek, jezior i lasów. Będąc w tym mieście warto wybrać się na spacer wzdłuż brzegu jeziora, podczas którego podziwiać można bogactwo tutejszej fauny i flory

Informacje praktyczne:

  • Adres zamku: Trakų Salos Pilis, Kęstučio gatvė 4, Trakai 21104, Lithuania
  • Od maja do września muzeum jest otwarte od pon do niedzieli w godzinach od 10:00 do 19:00, od marca do kwietnia oraz w październiku od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00, od listopada do lutego od wtorku do niedzielo od 10:00 do 17:00
  • Cennik dostępny jest na stronie: https://trakaimuziejus.lt/tickets/?lang=en
  • W restauracji Kiubete warto wcześniej zadzwonić i zamówić sobie posiłek na konkretną godzinę. W sezonie jest tutaj bardzo wielu gości i na jedzenie czeka się dość długo
  • Przy zamku nad jeziorem można wypożyczyć rowerek wodny lub przepłynąć się katamaranem, co jest dodatkową atrakcją
  • Troki położone są 30 km od Wilna, a więc będąc w Wilnie można wybrać się na 1-dniową wycieczkę tutaj. Wilno z Trokami jest dość dobrze skomunikowane jeśli chodzi o komunikację miejską (autobus kursuje stosunkowo często pomiędzy miastami)

Dodaj komentarz