Przeskocz do treści

Wodospady Foz de Iguaçu – jeden z cudów świata

Wodospady Foz de Iguaçu to jeden z największych cudów natury w Ameryce Południowej. Pomimo tłumów turystów, którzy przybywają je podziwiać, warto je zobaczyć, ponieważ zapierają dech w piersiach. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Iguaçu oznacza wielką wodę…w końcu wodospad jest naprawdę wielki. Trudno nawet mówić w tym przypadku o jednym wodospadzie, bowiem jest to system kilkuset wodospadów.

Wodospad można podziwiać obecnie od strony argentyńskiej (80%), jak i brazylijskiej (20%). Jak dotrzeć do wodospadów Foz de Iguaçu?

My lecieliśmy z Berlina do Sao Paolo. Z Sao Paolo przedostaliśmy się autobusem do Rio de Janeiro, gdzie spędziliśmy kilka dni. Następnie z Rio de Janeiro autobusem pojechaliśmy do Foz de Iguaçu. Bilet kosztuje ponad 100 reali (w zależności od przewoźnika ceny wahają się od 110 do 130 reali). Dworzec w Rio de Janeiro jest ogromny, ale bardzo dobrze oznaczony. Autobus wyrusza punktualnie, a jego standard jest wysoki (wygodne siedzenia, klimatyzacja). W związku z tym, że w Brazylii odległości są ogromne, podróż do wodospadów trwała ponad 12 godzin. Wybraliśmy więc opcję podróży nocą, aby nie tracić czasu w dzień i nie wydawać pieniędzy na dodatkowy nocleg (które w Brazylii nie są tanie).

Strona argentyńska czy brazylijska?

Moim zdaniem warto zobaczyć wodospady z obu stron. Po stronie brazylijskiej jest mniejsza część wodospadów, ale można podziwiać je w szerszej perspektywie. Ścieżka jest usytuowana nieco dalej od wodospadów w porównaniu ze stroną argentyńską, ale możemy podziwiać ten cud natury w całej okazałości. Jeśli ktoś chce zobaczyć wodospady z bliska to zdecydowanie polecam stronę argentyńską. Po obu stronach można podziwiać Garganta del Diablo (Diabelskie Gardło) czyli punkt kulminacyjny wodospadów. Tworzy je ponad 14 kaskad wodnych spadających z wysokości ponad 80 metrów. Jest to najwyższy z 275 wodospadów.

Po stronie brazylijskiej możesz zwiedzać wodospady w godzinach od 9 do 17. Bilety wstępu możesz kupić na miejscu lub przez Internet. Aktualne ceny dostępne są na stronie: https://tickets.cataratasdoiguacu.com.br/

Obywatele Brazylii oraz państw należących do MERCOSURu płacą mniej za wstęp. Swoją drogą bardzo fajne rozróżnienie. Szkoda, że państwa Unii Europejskiej nie uprzywilejowują swoich obywateliJ Dzieci do 2 roku życia wchodzą bezpłatnie, a dzieci w wieku 2-11 lat mają zniżkę.

Zarówno za bilety, jak i w dostępnych punktach gastronomicznych można płacić kartą. Ponadto, przy wejściu dostępny jest bankomat.

Po stronie argentyńskiej cena za bilet jest również uzależniony od kraju pochodzenia. Najtaniej mają obywatele Argentyny i państw MERCOSURu. Po stronie argentyńskiej nie obowiązuje też zniżka dla dzieci. Ze względu na inflację, ceny po stronie argentyńskiej bardzo często ulegają zmianie. Nawet na stronie: https://iguazuargentina.com/en/parque-nacional-iguazu nie nadążają często ze zmianami cen, ale można przynajmniej mieć wiedzę poglądową na ten temat.

Do niedawna po stronie argentyńskiej można było płacić tylko gotówką. Od znajomych wiem, że aktualnie można już płacić także kartą kredytową.

Na uwagę zasługuje fakt, że po stronie brazylijskiej ceny są znacznie niższe niż po stronie argentyńskiej (dotyczy to nie tylko biletów wstępów, ale także cen napojów czy posiłków).

Unikatowość tego miejsca

Foz de Iguaçu to nie tylko wodospady, ale także rezerwaty przyrody. Można spotkać tutaj wiele gatunków zwierząt (małpy, oceloty, jaguary), jak i ptaków (papugi, tukany). Ponadto, można tutaj podziwiać przepiękną roślinność (bambusy, rośliny palmiaste).

Nocleg

My nocowaliśmy po stronie brazylijskiej w Foz de Iguaçu. Jest to spore miasto z dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Ceny też są korzystniejsze niż w argentyńskim Puerto Iguazu. Wybraliśmy guest house na obrzeżach miasta, a za pokój zapłaciliśmy około 140 zł.

Foz de Iguaçu to jedno z najwspanialszych miejsc, jakie widziałam w życiu. To niesamowite, że natura stworzyła takie dzieło. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie zakręciła mi się łezka w oku patrząc na ogromne kaskady wodne. Przybywa tutaj corocznie ponad milion turystów, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym niezwykłym miejscem. Nic dziwnego…w końcu wodospady zostały ogłoszone jako jeden z siedmiu Cudów Świata.

Dodaj komentarz